Wyniki Grupy Kapitałowej JHM DEVELOPMENT za I półrocze 2016 r. - JHM Development
Zadzwoń i zamieszkaj
tel. 46 833 95 89

Wyniki Grupy Kapitałowej JHM DEVELOPMENT za I półrocze 2016 r.

Wyniki Grupy Kapitałowej JHM DEVELOPMENT za I półrocze 2016 r.

Mimo, że wyniki za pierwsze półrocze odbiegają od dotychczasowego poziomu, Zarząd JHM DEVELOPMENT S.A. zapewnia, że jest to jedynie przejściowe odchylenie, które zostanie skorygowane na koniec roku.
 
„Jestem spokojna o dalsze wyniki zarówno Spółki JHM DEVELOPMENT jak i całej Grupy” – podkreśla prezes Zarządu Regina Biskupska. „W wynikach I półrocza nie widzę żadnego zagrożenia dla prowadzenia działalności i tak jak wcześniej wielokrotnie mówiłam spodziewam się poprawy wyników finansowych w IV kwartale” – dodaje.
 
Jak wcześniej informowano, w 2015 roku Spółka nie oddała do użytkowania żadnej nowej inwestycji deweloperskiej, a bieżąca sprzedaż opierała się na inwestycjach deweloperskich zakończonych w latach poprzednich. Na początku bieżącego roku, zapas gotowych mieszkań w projektach zrealizowanych w latach poprzednich był niemal dwukrotnie niższy niż w roku ubiegłym. Uniemożliwiło to osiągnięcie wolumenu sprzedaży porównywalnego z poprzednimi latami, kiedy Spółka dysponowała nowymi inwestycjami. W I półroczu 2016 roku sprzedano 45 lokali mieszkalnych i 19 garaży. Przekazania w bieżącym roku dotyczyły jedynie inwestycji ukończonych w latach poprzednich i w większości są to inwestycje, w których pozostało około 10% lokali. „Odbija się to niekorzystnie zarówno na tempie sprzedaży jak również na możliwej do osiągniecia marży. W chwili obecnej na 10 lokalizacji pozostało jedynie 117 gotowych mieszkań do sprzedaży, a w 8 nowych inwestycjach, których sprzedaż będzie widoczna na koniec roku zostało już zawartych 69 umów deweloperskich, 43 umowy  przedwstępne oraz 13 umów rezerwacyjnych. Mimo niskiego zapasu gotowych mieszkań sprzedaż utrzymuje się na dobrym poziomie.” – mówi Prezes Biskupska.

Nowe inwestycje dobrą perspektywą na wyniki IV kwartału
 
Obecnie JHM Development S.A. realizuje nowe inwestycje mieszkaniowe w 4 miastach: w Katowicach, w Koninie, w Rumii oraz w Łowiczu. Zwiększone wykorzystanie kredytów na realizowane równocześnie cztery inwestycje deweloperskie, spowodowało zwiększenie wskaźnika ogólnego zadłużenia. Projekty będą sukcesywnie oddawane do użytkowania poczynając od IV kwartału bieżącego roku, na kiedy to planowane jest zakończenie II etapu budowy „Osiedla Diamentowego” w Koninie oraz inwestycji przy ul. Medycznej w Łowiczu. Z wpłat klientów spłacane będą kredyty, co spowoduje zmniejszenie efektywnego zadłużenia i tym samym wskaźników zadłużenia Spółki.

Zakończenie tych dwóch projektów, a tym samym możliwość zawierania umów notarialnych przenoszących własność lokali, spowoduje wzrost przychodów ze sprzedaży w drugim półroczu. Lokalizacje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na atrakcyjną formę architektoniczną oraz bardzo dobrą lokalizację, co jest kluczowe dla sukcesu projektu deweloperskiego. I tak na przykład w Koninie, gdzie realizujemy wieloetapowy  projekt, w oddanym już I etapie Osiedla  poziom sprzedaży mieszkań przekroczył 96%, a w obecnie realizowanym II etapie zawarliśmy 40 umów deweloperskich (co stanowi 28% wszystkich dostępnych mieszkań).
 
Kolejne dwie inwestycje w Katowicach - I etap Osiedla „Twoja Dolina” i w Rumii – II etap „Osiedla Królewskiego” cieszą się również dużym zainteresowaniem klientów, a ich sprzedaż będzie miała wpływ na wyniki w 2017 roku. Wszystkie prowadzone inwestycje przebiegają zgodnie z harmonogramem.

„Duże zainteresowanie mieszkaniami w nowych lokalizacjach, a także uzyskanie finansowania w banku na prowadzenie bieżących inwestycji pozwala nam na uruchamianie kolejnych inwestycji, jak np. zakup działki przy ul. Kopernika w Skierniewicach” – podsumowuje prezes Regina Biskupska

Rozpoczęcie budowy nowego budynku mieszkalnego przy ul. Kopernika 15A a także rozpoczęcie sprzedaży lokali planowane jest jeszcze w tym roku. W nowej inwestycji będą przede wszystkim mieszkania dwu i trzy pokojowe, kawalerki – o powierzchni 29 m2 z możliwością wydzielania osobnego pokoju, jak również ponad 70 metrowe mieszkania 4 pokojowe.
 
Spółka w dalszych planach ma również rozpoczęcie inwestycji w dużych aglomeracjach miejskich jak: w Bydgoszczy, w Toruniu, w Łodzi, w Warszawie oraz w Gdańsku.
 
Segment najmu niezmiennie z dobrym wynikiem
 
Spółki z Grupy Kapitałowej, a w szczególności spółka MARYWILSKA 44 Sp. z o.o. wypracowały niezmiennie satysfakcjonujące wyniki w segmencie wynajmu powierzchni komercyjnej. Spółka MARYWILSKA 44 w I półroczu przedłużała kończące się w tym okresie umowy najmu oraz poszukiwała potencjalnych najemców w Centrum Handlowym Marywilska 44. Proces ten został już niemalże zakończony, co stabilizuje przychody Spółki na kolejne lata. Komercjalizacja powierzchni osiągnęła wysoki poziom ponad 92%.

Realizowane były przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie kosztów funkcjonowania Centrum, na przykład inwestycja polegająca na wymianie dotychczasowego oświetlenia wewnętrznego w budynku na oświetlenie LED, co przyczyni się do obniżki kosztów energii elektrycznej.
 
Dodatkowo Spółka prowadzi szereg akcji informacyjno-promocyjnych zmierzających do pozyskania nowych najemców do planowanego III etapu rozbudowy Centrum pod nazwą Park Handlowy MARYWILSKA 44 o powierzchni najmu 12 000 m2. Podpisanie umów najmu z najemcami dla nowego Parku Handlowego pozwoli na dalszy rozwój działalności Spółki oraz wpłynie na dalszą poprawę rentowności.

© JHM DEVELOPMENT S.A. ul. Unii Europejskiej 18, 96-100 Skierniewice, tel: 46 833 95 89, E-mail: sekretariat@jhmdevelopment.pl, NIP: 8361812427

projekt i realizacja: Agencja Interaktywna PROPERIS | CMS FlexiWeb