Wybór mieszkania

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego przed jej podjęciem należy rozważyć wszystkie możliwe aspekty, które mogą być decydujące dla atrakcyjności takiej inwestycji. Kluczową rolę odgrywają zazwyczaj ceny mieszkań, ale warto też przeanalizować inne czynniki. Na początku należy określić cel zakupu - nabycie mieszkania na własne potrzeby, czy inwestycja pod wynajem.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny

Możliwość wykończenia mieszkania według swoich upodobań jest niewątpliwie jedną z największych zalet mieszkań z rynku pierwotnego. Jedynymi ograniczeniami jest w tym przypadku wyobraźnia i zasobność portfela. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji mieszkań. W przypadku nowych mieszkań są one dużo niższe, co jest zasługą ocieplania budynków, nowoczesnych systemów grzewczych i sanitarnych oraz energooszczędnych instalacji elektrycznych. Dodatkowo praktycznie standardem oferowanym przez deweloperów są udogodnienia takie jak windy, hale garażowe, wydzielone miejsca postojowe, czy pomieszczenia dla wózków i rowerów. Ponadto w projektach nieruchomości coraz częściej kładzie się nacisk na zagospodarowanie terenu wokół planowanej inwestycji, co skutkuje kolorowymi i bezpiecznymi placami zabaw, atrakcyjnymi wspólnymi strefami relaksu, czy też zielonymi alejkami spacerowymi poprowadzonymi wewnątrz osiedla. Urządzając nowe mieszkania i wyposażając je w świeżo zakupione sprzęty AGD i RTV oraz niezbędną armaturę łazienkową i kuchenną można liczyć na co najmniej 2-letnia gwarancję. Jest to luksus, którego nie zazna się przy przejmowaniu używanego wyposażenia z tzw. drugiej ręki.

Mieszkania na rynku wtórnym w większości przypadków to lokale znajdujące się w starym budownictwie. Oznacza to, że należy przygotować się na niespodziewane wydatki, które trzeba będzie ponieść jeszcze przed wprowadzeniem się do nabywanego lokum. Przykrą niespodzianką może okazać się potrzeba wymiany instalacji elektrycznej i/lub wodno-kanalizacyjnej. Dość często stare mieszkania wymagają zamontowania nowych okien i drzwi, wymiany podłóg, czy też położenia gładzi, dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się ze stanem faktycznym lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy. Taki zabieg uchroni przed wydatkami, których wcześniej nie brano pod uwagę. Oprócz kosztów związanych z remontem mieszkania, należy również wziąć pod uwagę wysokość czynszu oraz ogrzewania zimą. Mogą to być kwoty znacznie przewyższające zaplanowany na tego typu wydatki mieszkaniowe budżet. Dodatkową opłatą, którą należy ponieść przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego jest 2% podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jak widać na powyższych przykładach inwestycje sprzed kilkudziesięciu lat nie mogą zaoferować takich rozwiązań modernistycznych, jak nowoczesne budownictwo.

Lokalizacja

Bez względu na to, z jakiego rynku będzie pochodzić mieszkanie – czy z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego, przy wyborze lokalizacji trzeba uwzględnić położenie całego osiedla mieszkaniowego, poznać najbliższą okolicę oraz ustalić, w jakiej odległości znajdują się najważniejsze punkty usługowe czy komunikacyjne. Dużym atutem jest bliskość pasaży handlowych, placówek edukacyjnych oraz terenów rekreacyjnych, takich jak park czy plac zabaw dla dzieci. Kolejnym elementem jest czas dojazdu do pracy lub szkoły. Tu liczy się nie tylko odległość, ale również układ infrastruktury drogowej i dostępność komunikacji publicznej – przystanków autobusowych i tramwajowych lub stacji PKP. Należy zwrócić uwagę również na to, czy mieszkańcy danego osiedla mają do dyspozycji takie udogodnienia, jak miejsca parkingowe dla samochodów, przechowalnie dla wózków i rowerów, wspólną strefę wypoczynku oraz windy osobowe, które znacznie podwyższają komfort życia w danej lokalizacji.

Mieszkanie skrojone na miarę

Wszystkie budynki różnią się pomiędzy sobą standardem wykończenia, jakością wykorzystanych materiałów, formą architektoniczną, a przede wszystkim – rokiem budowy. To nie lada wyczyn znaleźć i urządzić mieszkanie swoich marzeń, dlatego warto jest wziąć pod uwagę rozwiązania proponowane przez cenionych na rynku deweloperów, które w znacznym stopniu ułatwiają wybór. Niewątpliwie mieszkania z rynku pierwotnego mogą zaoferować więcej, niż ich kilkuwiekowa konkurencja. Zaletami każdego nowoczesnego projektu są:

  • ogrzewanie z wykorzystaniem ciepła pochodzącego z sieci miejskiej,
  • indywidualne opomiarowanie lokali w liczniki instalacji grzewczych oraz ciepłej i zimnej wody,
  • murowane ściany działowe, zwiększające komfort akustyczny,
  • wyposażenie mieszkań w instalację  RTV, domofonową, telefoniczną i internetową, w tym światłowodową,
  • wentylacja wspomagana mechanicznie pozwalająca utrzymać odpowiedni poziom wilgotności i temperatury,
  • profile okienne o niskim współczynniku przenikania ciepła,
  • drzwi antywłamaniowe,
  • atrakcyjne aranżacje przestrzeni wspólnych, w tym klatek schodowych,
  • automatyka bram garażowych, szlabanów i oświetlenia,
  • domofony.

Oprócz powyższych kupując mieszkanie na własny użytek należy zadbać o to, aby było ono dopasowane do stylu życia i wymagań mieszkańców. Warto wybrać taki lokal, do którego przynależy również balkon, taras lub ogródek – latem zyskuje się dodatkową przestrzeń na odpoczynek na świeżym powietrzu.

Wiarygodność sprzedającego

W przypadku tak poważnej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania, nie można lekceważyć podmiotu, od którego nabywa się dane lokum. Czy to w przypadku dewelopera oferującego mieszkania na rynku pierwotnym, czy w przypadku pośrednika lub osoby fizycznej sprzedającej na rynku wtórnym.

W sytuacji zakupu nowego mieszkania warto sprawdzić, czy deweloper to pewna i rzetelna firma. O jego doświadczeniu i sumienności decyduje głównie liczba dotychczas zrealizowanych inwestycji mieszkaniowych oraz terminowość ich wykonania. Warto jest sprawdzić, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym realizowana jest inwestycja, czy posiada prawomocne pozwolenie na budowę, oraz w jaki sposób finansowana jest budowa. Pomocne będzie również zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym firmy za ubiegłe lata. Dobra kondycja przedsiębiorstwa to jeden z najważniejszych czynników decydujących o bezpieczeństwie zakupu i terminowości realizacji projektu. Istotną informacją jest również to, czy wykonawca stosuje się do przepisów ustawy deweloperskiej z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

W sytuacji zakupu mieszkania na rynku wtórnym warto sprawdzić ewentualne zadłużenie lokalu. Dobrze jest poprosić obecnego właściciela o przedstawienie zaświadczeń o niezaleganiu w płatnościach od takich instytucji, jak spółdzielnia mieszkaniowa, PGE, PGNiG. Ważną informacją jest to, czy na mieszkaniu ciąży hipoteka. Od osoby sprzedającej mieszkanie należy również uzyskać informację o tym, czy mieszkanie posiada odrębną własność, czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Powyższe porady są ogólnymi zasadami, którymi powinno się kierować podczas wyboru mieszkania, jednak ostateczna decyzja o doborze konkretnych parametrów wymarzonego M zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji.